KİTAP TANITIMLARI

FİLM TANITIMLARI

Eternity and a Day

Eternity and a Day

 

Sonsuzluk ve Bir Gün (Yunanca: Μια αιωνιότητα και μια μέρα, Mia aioniotita kai mia mera, İngilizce: Eternity and a Day), 1998 Yunanistan yapımı Theo Angelopoulos filmi. Ölümcül bir hastalığa yakalanmış olan bir yazarın (Bruno Ganz) hastaneye yatmadan önceki son gününü anlatır. 1998'de Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazandı.

 

***********************************

 

Acılar diyordu şairler....Oysa bütün şairler yalanlardan ,yalanlardan beslenirdi.Tanrılar dansa tutulmuş,denizler üzerinde kıvrımlı dalgalar sert bir poyraz olup yüzümüze vuruyordu.
Gök mavi,yer siyah.Var olmanın verdiği dayanılmaz kepazelikler.Kaçıcak bir delik arıyorduk,nereye gitsek bir kalpazanlık.Neye dokunsak pislik .Kokular vucudumuzu sarmış,yağmur yetmiyor ,yetmiyor.Dört bir yanı kanlarlarla çevrili ülkem.Kin tutmuş vatanın her karış toprağı.Ölümler ecele kalmamış,ölümü öldürüsüye sevmişiz.
Ben 24'lük bir terörist,bir vatan haini.Dilim yasak,tenim ırkçı. İyililiğim kötülük,vicdanım kara. Karadandır alçaklığım,sızıntı bu yüzdendir.Durmak bilmeyen isteklerimin esiri,yapamadıklarımın öfkesi,gerçekleşmesini istemediğim arzuların kurbanı.Alt edemediğim düşünceleri asıyorum kancalara.Cümlelerim paslı,mütemadiyen devrik.Kimisi için intihar bir çaresizlik,kimisi içinde bir kurtuluş.Kurtuluşlar görkemli bir son ise güneşe karşı asılmak isterdim.İçimi biraz olsun ısıtabilirdim,bir sevgilinin dokunuşu kadar olmasada.Üryan gelmişiz,üryan gitmek yakışırdı,bedenim ılık bir rüzgar altında.Eleni karaindrou'nun ,''Eternity Theme ''müziğini duymak isterdim.Güneşli yarınlara ve baharlara koşmak bu olmalıydı.Geriye dönüp bakmak istemezdim.Geride ne bir dost ne bir vatan.Sadece hiç.

Mesut…