KİTAP TANITIMLARI

FİLM TANITIMLARI

soL portal

soL Haber Portalı
 1. 17 yaşındaki çocuğa tecavüz edip idrar içiren tutuklu sanık tahliye edildi!

  Antalya'da sosyal medyadan tanışıp buluştuğu 17 yaşındaki B.T. adlı çocuğa pansiyonda tecavüz edip idrarını içiren ve dışkısını yediren, bunları kameraya kaydettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan kafe işletmecisi 20 yaşındaki Davut E. adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

  Antalya'daki kan donduran olay, saldırgan Davut E.'nin mağdur kız çocuğu B.T.'nin annesi Ö.Y.'ye "Senin kızınla iki defa ilişkiye girdim" yazıp gönderdiği telefon mesajıyla ortaya çıktı.

  Çocuğun annesi Ö.Y. mesajı gönderen kişiden şikayetçi olmak için polis merkezine gitti. Şikayet üzerine 23 Mart'ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Davut E. hakkında "kişilerin huzur ve sükununu bozma, sesli, yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret, tehdit, şantaj, çocuğun nitelikli cinsel istismarı, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek" suçlarından dava açıldı.

  Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına, bir gün önce talimatla ifadesi alınan mağdur B.T. katılmadı. Saldırgan Davut E. ve mağdurun çocuğun annesi Ö.Y. ile tarafların avukatları duruşmada hazır bulundu.

  Davut E. savunmasında, tecavüz iddiasını kabul etmedi. B.T. ile kendi isteğiyle ilişkiye girip bunları kaydettiğini savunan Davut E., mağdurun başkalarıyla da ilişkide olduğunu söylemesi üzerine sinirlenip annesine mesaj gönderdiğini söyledi. 

  Anne Ö.Y. ise kızına tecavüz edildiğini belirterek, sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi. Çekilen görüntüleri kendisinin izlemediğini ancak kamera kaydında kızına sanığın idrarını içirip dışkısını yedirirken görüntülerin olduğunu söyleyen Ö.Y., "Sanık kızımla zorla ilişkiye girmiştir" dedi. Bu olay nedeniyle kızının psikolojisinin bozulduğunu ve ilaç tedavisi gördüğünü anlatan Ö.Y. sanığın kaldığı pansiyonda olay gününe ilişkin kamera kayıtlarının istenmesini talep etti.

  Olayın yaşandığı pansiyondaki görüntü kayıtlarının istenmesine karar veren mahkeme, tutuklu sanığın haftanın iki günü en yakın polis merkezine gidip imza atması şartıyla adli kontrolle tahliyesine hükmetti. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelenirken, sanığın serbest kalmasına tepki gösteren anne Ö.Y. gözyaşları içinde adliyeden ayrıldı.

 2. CHP'li vekil Maliye Bakanı'na sordu: Deprem için toplanan 60 milyar nerde?

  CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer Maliye Bakanı Naci Ağbal'a AKP döneminde kalıcı hale getirilen ve bu güne kadar 60 milyar lirayı bulan özel iletişim vergisinin akıbetini sordu.

  CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, 17 Ağustos 1999 depreminin 18’inci yıl dönümünde Maliye Bakanı Naci Ağbal’a deprem vergisini sordu. 

  1999 Marmara depreminin ardından yaraların sarılması amacıyla 2000 yılında Bülent Ecevit hükümeti tarafından geçici olarak getirilen Özel İşlem ve Özel İletişim Vergileri AKP iktidarında önce iki kez uzatılmış, sonra da kalıcı hale getirilmişti.

  Biçer, 2004 yılında AKP tarafından kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisinin şu ana kadar ulaştığı rakamı ve bu paraların nerelerde kullandığını sordu. 

  1999 Marmara Depremi sonrası geçici olarak hayatımıza girip AKP ile kalıcı olan "Özel İletişim Vergisi" için 2000 yılından bu yana yaklaşık 60 milyar lira toplandığını vurgulayan CHP'li Biçer'in Maliye Bakanı Ağbal'ın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle: 

  • 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi sonrasında alınan Özel İşlem ve Özel İletişim Vergisi hangi hizmetlerden alınmaktadır?
  • Geçici olarak getirilen Özel İletişim Vergisi hangi yıl ve hangi gerekçeyle önce süreleri uzatılıp sonra kalıcı hale getirilmiştir?
  • Özel İletişim Vergisi 2004 yılından bu yana -her yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere- toplam bütçe gelirlerinin yüzde kaçını oluşturmaktadır?
  • Özel İşlem ve Özel İletişim Vergisi adı altında toplanan paralar nerede kullanılmıştır?
  • Bu vergiler başlığında toplanan paralar deprem ile ilgili hangi sorunların çözümü için harcanmıştır?
  • Bu vergilerden bu güne kadar toplan para ile kaç adet Avrasya tüneli, kaç adet Osmangazi Köprüsü yapılabilirdi?

   

 3. Ali Bardakoğlu'ndan 'Meral Akşener' açıklaması

  Meral Akşener'in kuracağı partide yer alacağı iddia edilen Ali Bardakoğlu, haberleri yalanladı.

  Eski Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Meral Akşener'in kuracağı partide yer almayı kabul ettiği haberlerine yanıt verdi.

  Hürriyet'e açıklamada bulunan Bardakoğlu, “Daha önce de defalarca ifade ettiğim gibi, ben diyanet işleri başkanlarının görevdeyken siyasetten uzak durması gerektiği gibi görevden sonra da aktif siyaset içinde olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü diyanet işleri başkanı bütün Türkiye’nin diyanet işleri başkanıdır. Türkiye’de ve dünyada İslam dini hakkında ve dini hayatın sorunlarıyla ilgili herkese aydınlatıcı bilgiler vermek durumundadır. Diyanet İşleri Başkanlarının siyasetin ayrıştırıcı ve doğal olarak gruplandırıcı atmosferine girmesinin dini değerleri hırpalanmasından endişe ederim" dedi.

   

 4. Hastanedeki ceset kokusunu gidermek için belediye gül suyu sıktı

  Beş gün önce otopsi için Tokat Devlet Hastanesi morguna getirilen 75 yaşındaki Alim K.'nin cesedinin kokusu hasta ve yakınlarını rahatsız edince belediye desteğiyle temizlenen alanlara gül kokusu sıkıldı.

  Tokat’ın Niksar ilçesinden otopsi yapılmak üzere dün Tokat Devlet Hastanesi morguna getirilen beş gün önce ölen 75 yaşındaki Alim K.'nin cesedinin kokusu hastaneye gelen hasta ve yakınları rahatsız etti. Hastaneden yapılan açıklamada, cesedin hastaneden alınması ardından kokudan etkilenen tüm alanların temizletildiği belediye desteğiyle temizlenen alanlara gül kokusu sıkılarak kötü kokunun bertaraf edildiği belirtildi.

  Niksar ilçe merkezindeki Yusufşah Mahallesi Şehit Pilot Binbaşı Akıl Erdem Sokak'ta tek katlı müstakil evde yalnız yaşayan işçi emeklisi Alim K.'nin cesedi dün damadı Süleyman Koper tarafından yatak odasında buldu. Beş gün önce öldüğü belirlenen Alim K.'nın kalp hastası olduğu ifade edildi. Sevk edilen polis ekiplerinin incelemeleri ardından ceset otopsi yapılmak dün akşam saatlerinde Tokat Devlet Hastanesi morguna getirildi. Otopsiye alınan Alim K.’nın cesedinin kokusu bu sabah hastane içerisine yayıldı. Hastaneye tedavi olmak için gidenler hastane içerisinde burunlarına mendil tutarak gezerken içerisinde ağır bir koku olduğunu ve bundan rahatsız olduklarını söyledi.

  Hastaneden yapılan açıklamada şöyle denildi:

  "Nöbetçi savcı tarafından otopsi işleminin ertesi sabah yapılacağının belirtilmesi üzerine ceset morgta bekletilmiştir. Nöbetçi savcı tarafından otopsi işlemi 16.08.2017 tarihinde saat 08.30 gibi başlatıp saat 11.00 gibi bitirilerek ceset sahipleri tarafından hastane morgundan alınmıştır. Çürümüş cesetin kokusu hastanemiz morgundan, laboratuvar, alt kat poliklinikler ve bahçede hissedilmiştir. Cesedin hastanemizden alınmasının hemen ardından hastane yönetimimizce kokudan etkilenen tüm alanlar temizletilmiş, ayrıca Tokat Belediyesinin desteğiyle temizlenen alanlara gül kokusu sıkılarak kötü koku bertaraf edilmiştir.''

 5. 5 gözaltı: 'İstanbul'da saldırı planlıyorlardı'

  Samsun Valiliği, "İstanbul’da eylem yapmayı planladıkları" iddia edilen 5 IŞİD şüphelisinin yakalandığını açıkladı.

  Samsun Valiliği, İlkadım ilçesinde bir eve düzenlenen IŞİD operasyonuyla ilgili açıklama yaptı.

  Açıklamada şöyle denildi:

  "15 Ağustos 2017 günü saat 21.34 sıralarında Emniyet Müdürlüğümüz 155 hattına ’Çiftlikte bir hücre evinde 7 DEAŞlı şahsın şu an İstanbul'a bilet aldığı ve eyleme gideceği’ şeklinde yapılan ihbar ile ilgili olarak görevlilerimizce araştırma yapılmış, ihbarcı şahsın bilgi sahibi olarak ifadesi alınmış, ifade doğrultusunda ihbara konu şahısların adres ve kimlik tespitleri yapılarak Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında vermiş olduğu arama kararı doğrultusunda 16 Ağustos 2017 günü saat 02.15 sıralarında üç ayrı adreste bulunan 7 şahsa yönelik yapılan operasyonda; 5 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, 2 şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."